Zasłony, które będą idealną ozdobą Twojego domu

Zasłony, które będą idealną ozdobą Twojego domu

Aranżacja okien to zadanie, w którym trzeba wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Zasłony i firany dobrze dobrane do wnętrza dodadzą mu uroku i charakteru. Z kolei efekt nawet najlepiej wykonanego remontu można zepsuć nieodpowiednimi tekstyliami. Poza tym zmiana aranżacji okna to łatwy sposób na szybką i tanią metamorfozę pomieszczenia. Trzeba też się zastanowić, jakie funkcje mają spełniać zasłony – czy mają jedynie być ozdobą, czy też zaciemniać albo chronić przed oczami ciekawskich sąsiadów.

Jakie zasłony do codziennego użytku

Jeśli zasłony mają być codziennie zasuwane, ważne jest, w jaki sposób będą zawieszone na karniszu. Szelki czy tunel nie będą dobrym rozwiązaniem. Te lepiej zastosować, jeśli zasłona ma być tylko ozdobą. Zdecydowanie lepiej będą się sprawdzać zasłony na przelotkach albo ewentualnie zwykłych żabkach (zaczepionych o karnisz albo szynę). Sposób zawieszenia zasłon trzeba wziąć pod uwagę już podczas ich kupowania albo szycia. Będzie od tego zależało, jakiej mają być długości. 

Poza tym jeśli zasłony mają wisieć w pokoju, w którym spędza się sporo czasu, a do tego w domu są zwierzęta albo dzieci, można pomyśleć nad wzorzystymi materiałami. Nie będzie potrzeby zbyt często ich prać i dzięki temu zachowają ładny wygląd. Materiał, z którego będą uszyte powinien być dobrej jakości i trwały. Pewnym rozwiązaniem mogą być lniane zasłony. Taki materiał wygląda dobrze długie lata nawet jeśli w niektórych miejscach powstały małe zaciągnięcia. Inne rozwiązanie to materiały takie jak:

– aksamit;

– welur;

– poliester.

Jaki kolor zasłon wybrać?

Podczas wyboru zasłon trzeba wziąć pod uwagę nie tylko kolor ścian w pokoju. Równie ważne są meble i inne dodatki. Jeśli ściany i reszta są neutralne, zasłony mogą mieć mocny akcent kolorystyczny. Z kolei jeśli w pokoju jest już dużo kolorów, warto wybrać zasłony szare (najczęściej kupowane), granatowe albo kremowe. Zbyt duża ilość wzorów i barw w jednym pomieszczeniu nie wygląda dobrze. Jeśli wybiera się tekstylia do pokoju przeznaczonego na odpoczynek po pracy, warto postawić na spokojne kolory.

Do nowoczesnych wnętrz sprawdzą się albo mocne geometryczne wzory, albo gładkie struktury. Modnym rozwiązaniem są obecnie zasłony z cienkiego, przewiewnego materiału. Jeśli z takich tkanin wybierze się zasłony szare albo białe, wnętrze będzie wyglądać na przestronniejsze.

Dobrze dobrane tkaniny sprawią, że pokój stanie się przytulnym miejscem, w którym chce się spędzać czas. W dzisiejszych czasach wybór zasłon jest tak ogromny że na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

Share